ATM’lerde Dolandırıcılığa Karşı Kendimizi Nasıl Koruyabiliriz

ATM’lerde Dolandırıcılığa Karşı Kendimizi Nasıl Koruyabiliriz

Dolandırıcılar, bankamatiklerde kartınızı yerleştirdiğiniz hazneye dışarıdan fark edilmeyen kendi kopyalama aparatlarını yerleştirerek, yaptığınız her işlemi kayıt altına alabilir.

Dolandırıcıların hedefi olmamak için ATM’den para çekerken dikkatli olunması gerekir. Dolandırıcılar ATM’lere yerleştirdikleri aparatla kart bilgilerinize ulaşabilir veya kartınıza dair kritik bilgileri ele geçirebilir.

Kart bilgilerinizin kopyalanmaması için kartınızı kullandığınız alanda yabancı bir cisim olup olmadığını kontrol etmeden işleme başlamayın.

Dolandırıcılık için kullanılan bu düzenek herhangi bir ATM’de de karşınıza çıkabilir. Kontrol için yapmanız gereken kartınızı yerleştirmeden önce para çekmek için kartınızı yerleştirdiğiniz hazne bölümünü kendinize doğru çekmeniz. Düzenekli aparat anında yerinden sökülürken, orijinal bankamatiğin haznesi yerinde sapa sağlam kalacaktır.

Bankaların ATM makinalarından nakit para çekerken veya farklı işlemler yaparken her gün çeşitli şekillerde gerçekleşen dolandırıcılık olayları maalesef yaşamımızdaki bir gerçek. Bazılarımız belki de bunu kişisel olarak tecrübe etti.

Banka kartı dolandırıcılığı dediğimiz bu işlem birisinin banka hesabımızdan yetkisiz ödemeler veya para çekme işlemleri yapmak için banka kartı bilgilerimizi çalması anlamına geliyor.

Dolandırıcıların bunu yapmasının farklı ve benzer yolları var. Bankalar da dahil olmak üzere finans kuruluşları, müşterilerine yönelik riski en aza indirmek için çok çalışıyorlar ancak yine de dünya genelinde banka kartı sahtekarlıkları devam ediyor. 

ATM’den para çekerken veya farklı bir işlem yapacaksak hepimizin bildiği gibi iki olmazsa olmaza ihtiyacımız var. Bunlardan biri kendimize ait bir kart ve diğeri kartımızla işlem yapmamıza imkan tanıyan şifre.

ATM makinaları üzerinden yapılan dolandırıcılık olaylarında genellikle dolandırıcılar için en basit ve eski yöntemlerden biri kopyalama tekniği. Bu teknikle dolandırıcılar, ATM’ye bir cihaz bağlıyorlar ve kullanıcı kartını ATM’ye girdiğinde, ATM’ye bağlanan bu cihaz kartımızdaki verileri kaydediyor ve kartımızdan elde edilen tüm bu bilgiler   dolandırıcıların hesabımıza girerek işlem yapmasına kapıyı açmış oluyor.

ATM dolandırıcılığına karşı kendinizi korumak için alabileceğimiz en basit ve etkili önlemler;

 1. Şifremizi kimseyle paylaşmamak,
 2. Tanımadığımız kişilerden yardım almamak,
 3. Bankamatiklerde işlem yaparken teknik bir sorunla karşılaştıysak, bulunduğumuz yerden ayrılmadan bankamızla irtibata geçmek veya bankanın bulunduğu ATM’den işlem yapıyorsak doğrudan banka yetkilisini bilgilendirmek.   

Dikkat etmemiz gerekenlerden diğer bir konu ise ATM’lerde para çekme işlemi yaparken kartımızı ATM’de unutmamak.

Bu dikkatsizlik genellikle para çekme işleminde, bazı ATM’lerin ilk olarak kartı bazı ATM’lerin ise parayı verdikten sonra kartı vermesi veya para çekme işlemini acele şekilde yapmamızdan kaynaklanıyor. Kartımızı aldıktan sonra hem paramızı hem de kartımızı aldığımızdan emin olmalıyız.

Önemli konulardan bir diğeri de ATM’den para çekmeyi bilmeyen veya ilk kez ATM’den para çekecek büyüklerimizin başkalarından yardım isteme eğiliminde olmaları. Bu gibi durumlarda eğer mümkünse para çekme işleminin banka içerisinde bulunan ATM makinalarından yapılması ve yardım istenecekse bu yardımın banka çalışanlarından talep edilmesi en doğrusu.

Büyüklerimizin ATM’den yapacakları işlemlerde banka personeli dışında kimseden yardım istememeleri veya yanlarında güvendikleri bir kişi ile beraber bu işlemi yapmaları en güvenli yöntem olacaktır.

Dolandırıcılıkla mücadele konusunda alınacak önlemlerde hem kurumlara hem de bizlere önemli sorumluluklar düşüyor.

Hizmet aldığımız kurumlar ne kadar yüksek düzeyde güvenlik önlemleri alıyor olsa da biz bireylerin de dikkat etmesi gereken konular mevcut. ATM’den para çekerken, izlediğimiz haberlerde karşılaştığımız dolandırıcılık olaylarının öznesi veya hedefi kendimiz olabiliriz. Bu nedenle gelin hep birlikte bu konuda neler yapmamız gerektiği özetleyelim.

 • ATM para çekme limitimizi sınırlayabiliriz. Farklı bir miktar çekmemiz gerekirse, limitimizi geçici olarak güncelleyebilir ve değiştirebilirsiniz.
 • Tahmin edilmesi kolay olmayan bir PIN seçebiliriz. Doğum tarihimizi, ardışık (1234) veya mükerrer sayıları (0000) kullanmayalım. Birden fazla kartımız varsa, hepsi için ayrı PIN numarası belirlemeliyiz. PIN numarımızı gizli tutalım, asla kimseye, bankanızdan veya bir polis merkezinden aradığını iddia eden birine bile ile paylaşmayalım.
 • ATM’lerden işlem yaparken çevremize dikkat etmeliyiz. Güvende olup olmadığımızı kontrol etmek için çevremize dikkatlice bakmalıyız. Maaşımızın tamamını çekiyorsak, izlenmemek için vücudumuzu ve elimizi kalkan olarak kullanmaya özen gösterelim. Bununla beraber işlem yapmak için güvenli zaman ve yer belirlememiz yerinde olacaktır.
 • Sıradaki diğer kişilerin bizden makul bir uzaklıkta olup olmadığını kontrol edelim.
 • Kuyruktayken çantamızı veya cüzdanımızı açmaktan kaçınalım. Paramızı çektikten sonra hemen cüzdan veya cebimize koyalım.
 • Mümkünse, çevreden net olarak görünen ve iyi aydınlatılmış bir ATM kullanalım. Kartımız takılı kalmış veya zorluk yaşıyor olsak bile, ATM civarında tanımadığımız insanların yardım tekliflerine karşı dikkatli olalım. Kimsenin dikkatimizi dağıtmasına izin vermeyelim.
 • Hedefimize odaklanalım. ATM’de dururken telefon aramalarına cevap vermeyelim veya yoldan geçenlerin dikkatimizi dağıtmasına izin vermeyelim.
 • Kaybolması veya çalınması ihtimaline karşı, PIN numaramızı kartımızın üzerine veya yakınında herhangi bir yere yazmayalım.
 • Kartımız veya PIN numaramızla ilgili bir sorunumuz varsa kimseden yardım kabul etmeyelim. Bir sorunumuz varsa doğrudan bankamızı arayalım veya bankanın bulunduğu ATM’den işlem yapıyorsak derhal banka yetkilileri ile iletişime geçelim. ATM de işlem yaparken, sorun yaşadığımızda, ATM’nin başından ayrılmayalım.
 • Kartımızın ATM’de sıkışması, alıkonulması gibi durumlarda bize yardımcı olmak isteyen kişilerden yardım almayalım. ATM’de kartımız kaldı ise kötü niyetli kişiler “ATM’ye tekrar şifremizi girmemiz halinde kartımızın iptal edileceğini” belirtebilir ve hatta “kendi cep telefonları ile bankamızı aramamıza yardımcı olmayı” teklif ederek kart şifremizi elde edebilirler. Bu tür yardımları asla kabul etmemeliyiz. Kendi cep telefonumuzla bankamıza derhal haber vermeliyiz.
 • Acele etmeyelim. Ekrandaki talimatları dikkatli ama hızlı bir şekilde okuyalım. ATM alanından hemen ayrılmadan önce işlemimizi tamamladığımızdan, kartımızı ve paramızı güvenle aldığımızdan emin olalım. Bir şeyler ters gittiğinde: İşlemi hemen iptal edelim, PIN numaramızı değiştirelim, kartımızı hemen geri alıp bankamızla temasa geçelim.

Bankacılık ve Finans Sektörü için bu önlemleri nasıl daha etkin kılabileceğimize ilişkin detaylı bilgi almak ve bu konuda iletişime geçebileceğiniz BVK sorumlusuna ulaşmak için ekli linke tıklamanız yeterli.

Leave a comment